
ІНТЕРВ'Ю З Сергієм Салатою
Про бізнеси
У мене два активні бізнес-проекти. Основний пов'язаний з безконтактними RFID-технологіями, яким займаюся вже 13 років разом з партнером. Цей бізнес розвивається у трьох напрямках: виробництво (смарт-карти, браслети з чіпами, персоналізація ідентифікаторів), дистрибуція (імпорт та продаж обладнання з Європи, Америки та Китаю) та системна інтеграція (розробка автоматизованих рішень для великих компаній на основі власного програмного забезпечення).
Другий проект – вертикальні ферми, де ми вирощуємо різноманітну зелень (базилік, салати, пак-чой, пряні трави) у спеціально створених умовах. Наша продукція – свіжа органічна зелень без нітратів, доступна в київських супермаркетах цілий рік.
Бліц-запитання
Ранкова рутина: кава чи чай?
Вдома чай, в кав'ярні кава.
Ключовий навик підприємця?
Діяти і створювати.
Твоє найкраще бізнес-рішення?
Робити ставку на клієнта і на власну експертизу.
Три слова, які найкраще тебе описують?
Активний, позитивний, ідейний.
Які ритуали або звички допомагають тобі залишатися ефективним?
Медитую щодня більше трьох років, приймаю холодний душ, купаюся в холодному джерелі, регулярно займаюсь спортом. Практикую дихальні вправи, які дають фізичну енергію. Цікавлюсь філософією, що допомагає формувати здорове ставлення до життя.
З ким із відомих підприємців світу ти хотів би повечеряти? Чому?
З Філом Найтом, засновником Nike. Його історія глибоко мене зачепила, і я відчуваю схожість у наших підходах до прийняття рішень.
Розгорнуті відповіді
З якими викликами зараз стикається твій бізнес?
В обох проектах основний виклик – масштабування. Перший бізнес за 13 років пережив багато: різкі коливання валютного курсу, Революцію Гідності, пандемію, війну. Нам вдалося вижити і повернутися до довоєнних показників, але зараз відчуваємо, ніби впираємося в скляну стелю. Головне завдання – формування автономної команди, розширення партнерської мережі та вихід на міжнародний ринок.
У проекті вертикальних ферм виклик полягає в оптимізації виробництва. Критично важливо досягти максимальної ефективності – щоб кожен квадратний метр, кіловат електроенергії, кожен співробітник і елемент упаковки працювали з найвищою продуктивністю. Необхідно автоматизувати процеси та створити ефективне виробництво.
Працюючи в країні, охопленій війною, на що ти опираєшся? Що тебе підтримує?
Основа моєї підтримки – родина: двоє чудових синів і прекрасна дружина, з якою маємо глибокі стосунки. Мене надихають люди, які мене оточують – підприємці, митці, громадські діячі, їхня творча енергія та сила.
Важливу роль відіграють особисті практики – робота над мисленням, філософія, яка дає інструменти для осмислення життя. Я спираюся на власний стержень, амбіції та інтереси, які рухають мене вперед.
Фізична енергія – це фундамент усього іншого, тому я приділяю особливу увагу тілесним практикам: контролюю харчування, регулярно займаюсь спортом, працюю над якістю сну.
Неочікуваним джерелом натхнення стала краса – у природі та людських творіннях. Якщо узагальнити: мене підтримують люди, духовний розвиток, родина й амбіції.
Чи був момент, коли хотілося все кинути? Кинув чи пішов далі?
Такі моменти виникають у кожного підприємця. Важливо, щоб бажання рухатися вперед з'являлося частіше, ніж бажання все полишити. У наших бізнесах були проекти, які ми припиняли, коли розуміли, що ефективніше їх закрити. Але основні напрямки, які ми розпочали серйозно, продовжують розвиватися.
Зараз моя мрія – кругосвітня подорож з родиною. Це не про те, щоб кинути все, а про те, щоб налаштувати бізнеси так, щоб вони могли функціонувати без моєї постійної присутності.
Яку пораду ти дав би собі 10 років тому?
Сміливіше, ти все можеш! Постійно, оглядаючись назад, я думаю: "Можна було діяти сміливіше, провести складну розмову раніше, вийти на клієнта швидше, ризикнути більше". Важливо залишати сумніви позаду. Все, чого ми досягли, – підтвердження того, що ми здатні на більше.
Ти пов'язуєш свій успіх з ЕО? Як саме організація вплинула на тебе та твій бізнес?
ЕО дала мені те, чого я шукав – глибину спілкування. В певний момент я відчував дефіцит відвертих розмов з іншими підприємцями, і коли вони з'явилися, багато речей стали на свої місця. З'явилася впевненість і розуміння, що я не сам.
Раніше я вважав свої проблеми унікальними. Спілкуючись з підприємцями з різних країн, галузей і поколінь, я зрозумів, що це була лише гординя. Насправді тисячі людей проходили схожі виклики і готові ділитися досвідом.
Протягом трьох років війни ЕО стала для мене опорою. У моменти виснаження і бажання все покинути, спілкування та навчальні програми організації давали мені наснагу рухатися далі. ЕО проникла в усі сфери мого життя – від здоров'я до стосунків з партнерами і родиною. Я став щасливішим, почав мислити глобальніше. Найцінніше – відчуття, що поруч ціла спільнота людей, досвід яких доступний мені в будь-який момент.